Předem bych chtěl říct, že s TRX cvičím několik měsíců a výsledky natolik předčily moje očekávání, že jsem se rozhodl po dlouhé době aktualizovat tento web. Každý, kdo se snaží zlepšení své postavy a svého zdraví by měl TRX věnovat pozornost, má totiž oproti jiným druhům cvičení celou řadu výhod.

Nejrůznější druhy závěsných posilovacích systémů, ve formě lan nebo kruhů se pro posilování používají již od pradávna, v posledních letech se těší obrovské oblibě systém TRX a jeho klony.

TRX znamená Total Resistance eXercise a vymyslel ho bývalý člen speciálních jednotek Navy Seal Randy Hetrick. Exisuje několik podobných systémů, ale všechny závěsné posilovací systémy pracují v zásadě na stejném principu. Při cvičení na závěsném posilovacím systému rozvíjíte naráz sílu, rovnováhu, flexibilitu a tělesné jádro.

 

IMG_20160630_135211

 

1. Cvičení na TRX (závěsném posilovacím systému) je levné

Ke cvičení s TRX nepotřebujete nic jiného, než závěsný posilovací systém, který se vlastně skláda jen ze dvou nastavitelných popruhů, madel a uchycení ke hrazdě nebo ke dveřím. I když je originální TRX nesmyslně drahá záležitost, není podle mne sebemenší důvod za originální TRX utrácet. Originální TRX se prodává klidně i za 5-7 tisíc korun, což je za pár popruhů skutečně nehorázná částka. Já cvičím na závěsném posilovacím systému od Crivit, který jsem koupil za několik stovek a nevidím žádný podstatným rozdíl mezi tímto systémem a originálním TRX.

 

2. Cvičení na TRX je (relativně) bezpečné

Při cvičení na TRX používáte pouze vlastní hmotnost, což je vždycky bezpečnější než cviky se zátěží. Pokud budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla cvičení, není riziko zranění příliš vysoké. Asi nejdůležitější je uchycení TRX, to by mělo být vždy naprosto bezpečné bez rizika, že se s vámi TRX uprostřed nějakého cviku utrhne.

 

3. Cvičení na TRX je jednoduché

Cvičení na TRX je skutečně velmi jednoduché, stačí dodržovat pár celkem snadných pravidel.

-Tělo je v rovině jako při plankingu. Toto je naprostý základ cvičení na TRX. Prakticky při každém cviku na TRX musíte držet své tělo v rovině, což Vám ze začátku, pokud moc necvičíte a hlavně neděláte planking bude dělat problémy. Díky tomu tak cvičíte na břišní svaly, ale i další svaly celého tělesného jádra i při cvicích na jiné svalové partie a ani o tom nevíte.

– Cviky provádějte plynule a pomalu, žádné trhavé pohyby od začátku až po úplný konec. TRX má oproti jiným druhům cvičení jednu obrovskou výhodu a to je fakt, že si můžete měnit míru zátěže v průběhu jednotlivých sérií (tedy u většiny cviků) pouze tím, že změníte úhel svého těla.

– Popruhy nesmí níkde drhnout o vaše tělo. K tomuto dochází většinou při cvičení na prsa a ze začátku se to stane asi každému. Ruce máte příliš nízko a tak Vám popruhy drhnou o ramena nebo paže.

– Popruhy prokluzují ve smyčce. Další věc, na kterou si musíte dávat pozor, i když většina cvičenců k tomu dojde naprosto přirozeně. Popruhy musí být vyvážené, takže mají stejnou délku a na obou je vaše váha rozložena rovnoměrně, takže neprokluzují a nijak se nepohybují v kroužku, který spojuje TRX s karabinou.

TRX cviky na břicho

 

TRX je skvělé řešení pro budování břišních svalů právě z toho důvodu, že břicho posilujete prakticky při všech cvicích, které na TRX provádíte, protože správně provedený cvik na závěsném posilovacím systému je pouze ten, při kterém máte tělo v rovině ve které ho udržijí svaly tělesného jádra, tedy z velké části pravě svaly břišní.

 

1. TRX Plank

Plank je skutečně skvělý cvik, který byste do tréningu břicha měli zařadit, ať už jsou vaše cíle jakékoliv, je totiž extrémně jednoduchý a přitom extrémně účinný. TRX planking je pak jeho náročnější, ještě účinnější varianta. Zásadní je u tohoto cviku se neprohýbat v zádech a držet tělo rovině jako prkno (anglicky plank). Pokud už nemůžete, raději přestaňte, než abyste se prohnuli v zádech, našim cílem je procvičit tělesné jádro a břišní svalstvo, ne zničit si záda. Pokud chcete TRX používat k posilování břišních svalů, je toto ten cvik u kterého začít. Pozor, i když je toto první a základní cvik, může být pro člověka, ktery neposiluje velice náročný, proto je dobré, pokud je to Váš případ začít s méně náročnými TRX cviky, jako jsou cviky na prsní svaly a další cviky v nízkém úhlu, které nejsou tak náročné. No věřte mi, že další den budete cítit, že se Vaše břišní svalstvo do tréningu zapojilo. Dobrou přípravou na TRX plank je pak samozřejmě taky klasický plank.

 

Na tomto videu můžete vidět správně provedený TRX plank s přechodem do TRX planku na jedné ruce.

 

2. TRX Crunch

 

Tento cvik logicky následuje potom, co zvládnete TRX plank. V současné době patří k asi nejcvičenějším TRX cvikům na břicho.

 

3. TRX Pendulum (kyvadlo)

 

Další cvik, jehož výchozí polohou je TRX plank. Držte záda rovně, zatímco nohama pohybujete do stran. Tělesné jádro dostává při tomto cvičení skutečně zabrat, ale to je přece přesně to, co chceme.

 

4. TRX Pike

 

Další z řady cviků. které můžete zařadit do svého tréningu potom, co zvládnete základní TRX plank.

 

5. TRX Body saw (pila)

 

Na první pohled jednouchý cvik vycházející z TRX plank, který dá vašemu tělesnému jádru zabrat.

6. TRX Standing Roll Out

 

Jeden z TRX cviků, který nevychází z TRX planku, je velice účinný, přesto vhodný i pro začátečníky, protože si můžete pomocí úhlu náklonu vašeho těla snadno zvolit jeho intenzitu.

Tak toto je výčet základních, ale rozhodně ne nijak lehkých nebo neúčinných cviků na břicho s TRX. Pokud o TRX uvažujete, pak skutečně neváhejte, na TRX procvičíte zábavnou formou celé tělo, přičemž prakticky u všech cviků Vám budou zabírat i svaly břišní a celkově svaly tělesného jádra a to jsou cviky, které jsou součastí tréningu dnes již každého moderního sportovce, protože chrání před zraněním, zajišťují dobré držení těla, dávají celému tělu oporu při nejrůznějších cvicích a sportech, protože právě přes střed těla prochází síla přenášená z nohou až do paží a naopak. Snad neexistuje sport, pro který by nebylo silné tělesné jádro prospěšné. Pokud jste muž a chcete hlavně obrovské vypracované břišní svaly a six pack, pak je samozřejmě nejlepší variantou kombinovat cviky z TRX s „oldschool“ cviky s přídavnou zátěží, které jsme probraly v druhé polovině tohoto článku. I v takovém případě Vám ale TRX z výše popsaných důvodů rozhodně doporučuji, pro mě to byla po 15ti letech cvičení s činkami popřípadě workoutem na hrazdách asi největší změna a oživení, jaké jsem v tréningu udělal. TRX má navíc tu obrovskou výhodu, že Vám bude mít vždycky co nabídnout, cviky se dají jednoduše dělat náročnějšími, různě kombinovat a plynule přecházet na jejich těžší varianty. Až je sám zvládnu, dočkáte se dalšího článku ve kterém si ukážeme nějaké skutečně hardcore TRX cviky na břišní svaly.