Pro ženy i muže

Cviky na břicho (7) – cvičení s TRX (závěsný posilovací systém)

1

Předem bych chtěl říct, že s TRX cvičím několik měsíců a výsledky natolik předčily moje očekávání, že jsem se rozhodl po dlouhé době aktualizovat tento web. Každý, kdo se snaží zlepšení své postavy a svého zdraví by měl TRX věnovat pozornost, má totiž oproti jiným druhům cvičení celou řadu výhod.

Nejrůznější druhy závěsných posilovacích systémů, ve formě lan nebo kruhů se pro posilování používají již od pradávna, v posledních letech se těší obrovské oblibě systém TRX a jeho klony.

TRX znamená Total Resistance eXercise a vymyslel ho bývalý člen speciálních jednotek Navy Seal Randy Hetrick. Exisuje několik podobných systémů, ale všechny závěsné posilovací systémy pracují v zásadě na stejném principu. Při cvičení na závěsném posilovacím systému rozvíjíte naráz sílu, rovnováhu, flexibilitu a tělesné jádro.

 

IMG_20160630_135211

 

1. Cvičení na TRX (závěsném posilovacím systému) je levné

Ke cvičení s TRX nepotřebujete nic jiného, než závěsný posilovací systém, který se vlastně skláda jen ze dvou nastavitelných popruhů, madel a uchycení ke hrazdě nebo ke dveřím. I když je originální TRX nesmyslně drahá záležitost, není podle mne sebemenší důvod za originální TRX utrácet. Originální TRX se prodává klidně i za 5-7 tisíc korun, což je za pár popruhů skutečně nehorázná částka. Já cvičím na závěsném posilovacím systému od Crivit, který jsem koupil za několik stovek a nevidím žádný podstatným rozdíl mezi tímto systémem a originálním TRX.

 

2. Cvičení na TRX je (relativně) bezpečné

Při cvičení na TRX používáte pouze vlastní hmotnost, což je vždycky bezpečnější než cviky se zátěží. Pokud budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla cvičení, není riziko zranění příliš vysoké. Asi nejdůležitější je uchycení TRX, to by mělo být vždy naprosto bezpečné bez rizika, že se s vámi TRX uprostřed nějakého cviku utrhne.

 

3. Cvičení na TRX je jednoduché

Cvičení na TRX je skutečně velmi jednoduché, stačí dodržovat pár celkem snadných pravidel.

-Tělo je v rovině jako při plankingu. Toto je naprostý základ cvičení na TRX. Prakticky při každém cviku na TRX musíte držet své tělo v rovině, což Vám ze začátku, pokud moc necvičíte a hlavně neděláte planking bude dělat problémy. Díky tomu tak cvičíte na břišní svaly, ale i další svaly celého tělesného jádra i při cvicích na jiné svalové partie a ani o tom nevíte.

– Cviky provádějte plynule a pomalu, žádné trhavé pohyby od začátku až po úplný konec. TRX má oproti jiným druhům cvičení jednu obrovskou výhodu a to je fakt, že si můžete měnit míru zátěže v průběhu jednotlivých sérií (tedy u většiny cviků) pouze tím, že změníte úhel svého těla.

– Popruhy nesmí níkde drhnout o vaše tělo. K tomuto dochází většinou při cvičení na prsa a ze začátku se to stane asi každému. Ruce máte příliš nízko a tak Vám popruhy drhnou o ramena nebo paže.

– Popruhy prokluzují ve smyčce. Další věc, na kterou si musíte dávat pozor, i když většina cvičenců k tomu dojde naprosto přirozeně. Popruhy musí být vyvážené, takže mají stejnou délku a na obou je vaše váha rozložena rovnoměrně, takže neprokluzují a nijak se nepohybují v kroužku, který spojuje TRX s karabinou.

TRX cviky na břicho

 

TRX je skvělé řešení pro budování břišních svalů právě z toho důvodu, že břicho posilujete prakticky při všech cvicích, které na TRX provádíte, protože správně provedený cvik na závěsném posilovacím systému je pouze ten, při kterém máte tělo v rovině ve které ho udržijí svaly tělesného jádra, tedy z velké části pravě svaly břišní.

 

1. TRX Plank

Plank je skutečně skvělý cvik, který byste do tréningu břicha měli zařadit, ať už jsou vaše cíle jakékoliv, je totiž extrémně jednoduchý a přitom extrémně účinný. TRX planking je pak jeho náročnější, ještě účinnější varianta. Zásadní je u tohoto cviku se neprohýbat v zádech a držet tělo rovině jako prkno (anglicky plank). Pokud už nemůžete, raději přestaňte, než abyste se prohnuli v zádech, našim cílem je procvičit tělesné jádro a břišní svalstvo, ne zničit si záda. Pokud chcete TRX používat k posilování břišních svalů, je toto ten cvik u kterého začít. Pozor, i když je toto první a základní cvik, může být pro člověka, ktery neposiluje velice náročný, proto je dobré, pokud je to Váš případ začít s méně náročnými TRX cviky, jako jsou cviky na prsní svaly a další cviky v nízkém úhlu, které nejsou tak náročné. No věřte mi, že další den budete cítit, že se Vaše břišní svalstvo do tréningu zapojilo. Dobrou přípravou na TRX plank je pak samozřejmě taky klasický plank.

 

Na tomto videu můžete vidět správně provedený TRX plank s přechodem do TRX planku na jedné ruce.

 

2. TRX Crunch

 

Tento cvik logicky následuje potom, co zvládnete TRX plank. V současné době patří k asi nejcvičenějším TRX cvikům na břicho.

 

3. TRX Pendulum (kyvadlo)

 

Další cvik, jehož výchozí polohou je TRX plank. Držte záda rovně, zatímco nohama pohybujete do stran. Tělesné jádro dostává při tomto cvičení skutečně zabrat, ale to je přece přesně to, co chceme.

 

4. TRX Pike

 

Další z řady cviků. které můžete zařadit do svého tréningu potom, co zvládnete základní TRX plank.

 

5. TRX Body saw (pila)

 

Na první pohled jednouchý cvik vycházející z TRX plank, který dá vašemu tělesnému jádru zabrat.

6. TRX Standing Roll Out

 

Jeden z TRX cviků, který nevychází z TRX planku, je velice účinný, přesto vhodný i pro začátečníky, protože si můžete pomocí úhlu náklonu vašeho těla snadno zvolit jeho intenzitu.

Tak toto je výčet základních, ale rozhodně ne nijak lehkých nebo neúčinných cviků na břicho s TRX. Pokud o TRX uvažujete, pak skutečně neváhejte, na TRX procvičíte zábavnou formou celé tělo, přičemž prakticky u všech cviků Vám budou zabírat i svaly břišní a celkově svaly tělesného jádra a to jsou cviky, které jsou součastí tréningu dnes již každého moderního sportovce, protože chrání před zraněním, zajišťují dobré držení těla, dávají celému tělu oporu při nejrůznějších cvicích a sportech, protože právě přes střed těla prochází síla přenášená z nohou až do paží a naopak. Snad neexistuje sport, pro který by nebylo silné tělesné jádro prospěšné. Pokud jste muž a chcete hlavně obrovské vypracované břišní svaly a six pack, pak je samozřejmě nejlepší variantou kombinovat cviky z TRX s „oldschool“ cviky s přídavnou zátěží, které jsme probraly v druhé polovině tohoto článku. I v takovém případě Vám ale TRX z výše popsaných důvodů rozhodně doporučuji, pro mě to byla po 15ti letech cvičení s činkami popřípadě workoutem na hrazdách asi největší změna a oživení, jaké jsem v tréningu udělal. TRX má navíc tu obrovskou výhodu, že Vám bude mít vždycky co nabídnout, cviky se dají jednoduše dělat náročnějšími, různě kombinovat a plynule přecházet na jejich těžší varianty. Až je sám zvládnu, dočkáte se dalšího článku ve kterém si ukážeme nějaké skutečně hardcore TRX cviky na břišní svaly.

Produkty, které Vám pomohou ke krásnému břichu

0

Pokud je vaším cílem hlavně krásné štíhlé břicho a netoužíte po obrovských břišních svalech, pak Vás jistě zaujmou tyto produkty, které Vám tuto cestu mohou značně ulehčit a urychlit, no největší díl práce zůstává na Vás. Žádné zázračné přístroje ani pilulky stále neexistují, a pokud špatně jíte a nehýbete se, pak ani ty přípravky, které fungují, nijak nepomohou. Pokud máte pozitivní energetickou bilanci, tedy přijímáte více energie, než spotřebujete, pak Vám ani tyto přípravky nepomohou, pokud jste však už nyní této hranici blízko, nebo jste přímo na pomezí, pak klidně tyto produkty mohou přispět právě k tomu, abyste se dostali do potřebné negativní energetické bilance. Jedná se o v současné době na internetu ty nejoblíbenější produkty, které mají prokazatelný účinek, není jich bohužel mnoho. Strávil jsem mnoho hodin prohledáváním internetu, odborných článků a nejrůznějších diskuzí a toto jsou jediné produkty, které mají prokazatelnou účinnost a na kterých se téměř všichni shodnou. Pravda je taková, že z komerčně nabízených produktů na hubnutí nefunguje prakticky skoro nic a proto nemá cenu se zabývat tím, co je nefunkční.

1. Synefrin (Synefrine, Synephrine)

Asi nejúčinnější látkou podporující odbourávání tuků z organismu, kterou lidstvo prozatím našlo je efedrin. Efedrin je však nelegální pro celou řadu vedlejších účinků, které v extrémních případech mohou být dokonce smrtelné. Proto byly přípravky na hubnutí s obsahem efedrinu a poté i pseudoefedrinu zakázány ještě v devadesátých letech prakticky po celém světě. Na počátku 21. století však byla nalezena jiná, efedrinu velmi podobná látka, které však nemá takové negativní vedlejší účinky. Touto látkou je právě synefrin.

Synefrin je látka alkaloidní povahy, která se vyskytuje v oplodí rostliny jménem Citrus Aurantium, v češtině pomerančovník hořký. Toto ovoce zná už velmi dlouho také čínská medicína jako zhi shi.

Jak jsme si již řekli, synefrin je svou stavbou velmi podobný adrenalinu a efedrinu, v některých věcech se však od efedrinu velmi významně odlišuje. I když se často tvrdí, že synefrin je schopný efedrin svými účinky plně nahradit, není to pravda. Efedrin je silnější, ale synefrin je zato bez vedlejších účinků. Na rozdíl od efedrinu totiž synefrin působí selektivněji, jinými slovy, působí tam, kde chceme, aby působil a ne tam, kde nechceme, aby působil. Efedrin působí všude a na mnoha místech tak škodí, zatímco synefrin působí pouze na beta-3 receptory, díky čemuž se „rozjede“ metabolismus tuků. Efedrin také působí na tento receptor, ale působí také na receptory beta-1 a beta-2, což způsobují nejrůznější vedlejší účinky, jako jsou deprese, poruchy spánky, poruchy srdečního tepu a další.

Jak přesně synefrin pomáhá odbourávat tuky?

Synefrin je stimulant, podobný například kofeinu, takže potlačuje únavu a dodává energii. Pokud užíváte synefrin, dojde u vás k navýšení okamžitě využitelné energie, váš metabolismus se zrychlí, budete mít zvýšený výdej energie a chuť k jídlu bude potlačena. Synefrin zvyšuje termogenezi. Termogeneze je tvorba tepla v těle a na to je samozřejmě potřeba energie, to j základní fyzikální zákon. Tato energie je uložená například v tukových zásobách a při termogenezi je tedy tento tuk v našem těle přeměňován v teplo, při užívání synefrinu pak prý dokonce zcela nezávisle na fyzické činnosti. Synefrin je však jak už jsme zmínili také stimulant, takže Vám dodá i energii k fyzickému výkonu, čímž se spalování tuků ještě urychlí.

Dávkování a užívání synefrinu

Synefrin je někdy na obalech produktů označován jako Citrus Aurantium, což tedy znamená výtažek z pomerančovníku hořkého. Doporučuje se tento přípravek užívat mimo jídlo, minimálně hodinu mimo jídlo, avšak i déle je lepší. Vzhledem k tomu, že se jedná o stimulant, je pochopitelné, že užívání večer není příliš vhodné, pokud tedy máte v plánu v noci spát. Zhruba po 5-6 týdnech by se měl synefrin na 2-3 týdny vysadit, prodlouží se tím doba, než si tělo na účinek synefrinu zvykne a jeho účinnost se tak sníží.

Synefrin se většinou míchá s dalšími látkami, protože společně s vhodnými látkami jako například kofein dochází k synergickému efektu a synefrin je tak ještě účinnější, než kdyby byl podáván pouze v čisté formě.

Synefrin urychluje bazální metabolismus a celkový energetický výdej vašeho těla, díky tomu dochází ke zvýšení krevního tlaku a bušení srdce. Právě to je důvod, proč by synefrin neměl být užíván lidmi, kteří mají problémy se srdcem, těhotnými ženami a dětmi.

 

2. Kofein

Kofein ve Vašem těle blokuje enzym, který je zodpovědný za odbourávání adrenalinu a noradrenalinu. Normálně je adrenalin a noradrenalin v krvi přítomen pouze několik desítek vteřin a nadbytky jsou deaktivovány. Tím, že Vás kofein tímto způsobem „stresuje“ dochází k tomu, že jsou tuky odbourávány i v klidovém stavu. Dlouhodobě to však nemá velký význam, protože si na kofein tělo zvykne při dlouhodobém užívání. Kofein je skvělý stimulátor před fyzickým výkonem, takže Vás před cvičením nabudí a dodá energii. Skvělé je kombinovat kofein se synefrinem.

 

Doporučuji: Synephrine Thermo Tabs

 

 

V současné době je to nejlepší legální spalovač/stimulant, který je možné na trhu sehnat a jeho popularita ve fitness komunitě, ale i mezi širokou sportující veřejností raketově roste. Ověřit si to můžete na všech významných internetových diskuzích a webech, které se zabývají fitness.Synephrine Termo Tabs. Využívá totiž stejného principu, jako dříve používal prokazatelně nejúčinnější spalovač tuků všech dob, legendární ECA. ECA je zkratka látek, ze kterých se tento produkt skládal. Těmito látkami byli efedrin, kofein a aspirin. Tato kombinace látek zvyšovala termogenezi a velmi účinně likvidovala tuk, navíc to byl extrémní stimulant fyzického výkonu. Jak už jsme probrali v části o synefrinu, efedrin má vážné vedlejší účinky a je nelegální, je však možné ho nahradit synefrinem a za použití stejných principů jako mělo ECA vytvořit kombinaci látek, která má velmi podobný efekt, ale je zdravotně nezávadná a legální. Právě to je Synephrine Termo Tabs.

Já sám mám s Synephrine Termo Tabs  výborné zkušenosti. Hlavně v prvních týdnech a měsících užívání, jsou výsledky celkem ohromující, pokud tedy cvičíte a dodržujete negativní energetickou bilanci. Za výbornou cenu ho seženete tady.

 

3. Stevie sladká

Stevie sladká je 100% přírodní náhrada cukru, pokud tedy bojujete s každou přijatou kalorií, může Vám toto skvělé přírodní sladidlo velmi pomoci. Více informací najdete zde.

Břišní svaly – trocha teorie

0

Pokud chcete skutečně kvalitně procvičit břišní svaly a dosáhnout třeba i takových výsledků jako profesionální kulturisté, pak jistě neuškodí poznat svalovou skupinu, zjednodušeně nazývanou břišní svaly, trochu blíže.

Břišní svaly jsou skupina šesti svalů, které můžeme najít v oblasti mezi žebry a pánví. Umožňují pohyb a dodávají podporu trupu, který je často označován také jako jádro. Také jsou součástí procesu dýchání.

 

V čem spočívá výjimečnost břišních svalů?

Břišní svaly jsou výjimečné, protože dodávají podporu držení těla, také mají velký vliv na tvar postavy. Například nejvíce viditelné břišní svaly, rectus abdominus, jsou svaly zodpovědné za tzv. six pack, samozřejmě pouze tehdy, jsou-li pořádně a správně trénovány.

Čím hlouběji a také čím blíže k páteři jsou jednotlivé břišní svaly, tím větší vliv mají tyto svaly na držení těla. Také se tyto svaly velmi výrazně podílejí na dobrém zdravotním stavu vašich zad.

 

Existuje šest základních břišních svalů

Všech šest břišních svalů má vliv na držení těla a také na vaše záda.

 

Transversus Abdominis

Tento břišní sval je v těle nejhlouběji, není možné se ho z venku dotknout. Tento sval obaluje torzo a působí podobně jako pás na zpevnění těla. Je to pomocný dýchací sval, reguluje při zátěži napětí břišní stěny.

 

Vnitřní šikmý břišní sval (musculus obliquus internus abdominis)

Vnitřní šikmý břišní sval se nachází pod vnějším šikmým břišním svalem, ale směr jeho vláken svírá s vnějším šikmým břišním svalem prakticky pravý úhel. Začíná na slabinovém vazu (ligamentum inguianale), hřebeni pánevní kosti (crista iliaca) a hluboké fascii lumbální oblasti. Vlákna se rozbíhají kraniálně a ventrálně a upínají se na chrupavky 10 až 12 žebra, aponeurózou do vazivové střední čáry břicha (linea alba) a na sponu lonových kostí. Je to párový sval, který se nachází na obou stranách trupu a je nejhlubší hned po transversus abdominis. Stejně jako transversus, ovlivňují držení těla velmi významně. Vnitřní šikmé svaly jsou kromě jiného zodpovědné za rotaci a laterální ohýbání páteře.

 

Vnější šikmý břišní sval (musculus obliquus externus abdominis)

Je rozsáhlý plochý břišní sval: zabírá laterální a ventrální stranu břišní dutiny. Odstupuje od vnější plochy posledních 8 žeber. Odtud postupují svalová vlákna šikmo přes břicho. Horní a střední část vláken se upíná do široké aponeurózy, která pokrývá přední břišní stěnu, dolní část se upíná do labium externum cristae a aponeurózou do slabinového vazu (ligamentum inguinale). Slabinový vaz (ligamentum inguinale) je šlachovitý pruh napnutý mezi spina iliaca anterior superior a  tuberculum pubicum.

Vnější šikmé břišní svaly jsou dalším párovým svalem, který se nachází na obou stranách těla. Vnější šikmé břišní svaly jsou více viditelné než transversus nebo vnitřní šikmé břišní svaly. Tyto svaly tak mají menší dopad na držení těla. Stejně jako vnitřní šikmé břišní svaly, jsou i ty vnější zapojeny do rotace a laterálního ohybu páteře.

 

Přímý sval břišní  (rectus abdominus)

Tento sval nás na tomto webu zajímá asi nejvíc, i když se nedá říct, že je nejdůležitější, rozhodně je nejviditelnější. Leží podél střední čáry (linea alba) a příčně je přerušen několika pásy šlach, opticky proto tento sval působí, jako by ho tvořily dva sloupečky čtverečků. Sval začíná na 5. -7. žebru a upíná se ke kosti stydké. Funkcí svalu je ohýbat páteř a pomáhat při výdechu. Je samozřejmě velmi důležitý pro vaši vizáž a to jak pro ženy, tak pro muže, pro ty možná ještě o něco víc, protože když se řekne břišní svaly, většina mužů si představí právě rectus abdominus, odpovědný za tzv. kostičky na břiše neboli six pack. I tento sval samozřejmě ovlivňuje držení těla, jenom ne tolik, jako vnitřní a vnější šikmé břišní svaly a transvervus.

Nejúčinnější cviky na břicho (5) zkracovačky s nohama nahoře (nesprávně sedy lehy, sed-lehy)

0

Zdravím všechny z Vás, co se pokouší vytvarovat břicho a hledají ty nejlepší cviky. Dnes tu máme cvik, který je skutečně mimořádně účinný obzvláště na horní část břicha. Jsou to zkracovačky, avšak lehce upravené. Tento cvik byl po dlouhá léta mým zdaleka nejoblíbenějším cvikem na břicho, protože je velmi jednoduchý a podle mých osobních zkušeností také velmi účinný a to především na horní část břicha. S tímto cvikem můžete dosáhnout skutečně pozoruhodných výsledku za velmi krátkou dobu, no cvičení s přídavnou zátěží je ještě účinnější.
Tento cvik se provádí úplně stejně jako klasické zkracovačky, kterými jsme se zabývali v jednom z předchozích příspěvků, provedením se tedy tento cvik liší jenom minimálně. Rozdíl je v tom, že nemáte nohy o nic zapřené nebo položené na zemi, místo toho nohy zvednete do vzduchu a v kolenou pokrčíte do pravého úhlu. Pro začátečníky to může být docela náročné a tak je možné nohy položit na židly, postel, nebo posilovací lavici.. prostě cokoliv ve správné výšce, co máte právě po ruce. Důležité je se snažit i v tomto případě nohy nadlehčovat a v ideálním případě se snažit této podložky nohama moc nedotýkat, ale pro začátek to samozřejmě nevadí. Časem uvidíte, že už podložku nebudete potřebovat a jejím odstraněním tak jednoduchým způsobem zvýšíte intenzitu tohoto cviku.
Jako obvykle přikládám pro lepší pochopení tohoto cviku krátké video:

Jak zhubnout na břichu?

1

Dnes tu máme téma, které sice není přímo o jednotlivých cvicích na břicho, ale velmi úzce s tímto tématem souvisí.
Nejspíše valná většina z návštěvníků tohoto webu sem přichází proto, protože hledají způsob, jak zhubnout na břichu. Pravda je ale taková, že jenom samotné cvičení, pokud trpíte nadváhou, Vám v žádném případě krásné a štíhlé břicho nezajistí. Pro většinu lidí toto asi není žádná překvapivá informace, ale stále existuje mnoho lidí, kteří tento jednoduchý fakt nechápou. Viděli už jste někdy obézního člověka s vypracovaným břichem? Asi těžko, že? Břicho je bohužel jednou z těch oblastí, kde se tuky začínají ukládat nejdříve a nejvíc. Proto je skoro úplně jedno, jak kvalitní cviky budete na břicho provádět a jak tvrdě budete na břicho cvičit, protože pokud budete mít na břichu neustále vrstvu tuku, vašeho dokonalehé svalstva, které se pod ní ukrývá si nikdo nevšimne. Jak tedy dokonalého břicha dosáhnout? Samozřejmě tím, že se zbavíte tuku.

Nedávno jsem na jednom zahraničním webu našel poměrně zajímavý názor, o kterém jsem si uvědomil, že je naprosto pravdivý a pokud chcete dosáhnout svého cíle a mít skutečně perfektní břicho, pak byste si ho měli také zapamatovat:

Krásné břicho se dělá ze 70% v kuchyni a ze 30% v posilovně.

Toto je skutečně zásadní informace, bez které se prostě neobejdete a dokud se podle toho také nezačnete chovat, jenom velice těžko svého cíle kdy dosáhnete. Toto není klasický web o hubnutí, takže tady nehledejte nějaké extra dlouhé a dokonalé články na toto téma a speciální diety, ale je jasné, že pokud máte na tomto webu najít informace, které Vám pomůžou stát se tím, kým chcete, pak se prostě tomuto tématu nevyhneme. Téma snižování posílu tuku v těle (termín „hubnutí“ je trochu zavádějící) může být velmi složité, ale pokud k němu tímto způsobem přistoupíme, většina lidí ty nejdůležitější informace v textu buď ani nenajde, nebo si je nebude pamatovat. Proto pokud chcete vyčerpávající informace o hubnutí, máte díky vyhledávačům nekonečný zdroj informací a můžete trávit měsíce čtením článků, aniž byste něčeho dosáhli, já Vám tady dám jenom několik málo typů, které Vám sice zhubnutí nezaručí, ale rozhodně Vám pomohou.

1. Jezte jinak. V první řadě je naprosto zásadní změnit strukturu jídelníčku a to v neprospěch sacharidů a ve prospěch bílkovin. Tedy méně rohlíků, chleba, brambor, těstovin, sladkostí a více libového masa, tvarohu, vajíček a podobně. Jezte co nejvíce zeleniny, je úplně jedno kolik jí sníte, protože z ní se Vám žádný tuk vytvořit nepodaří a spíše ještě zrychlíte metabolismus, což povedete k následnému rychlejšímu odstraňování tuků.

2. Hýbejte se. Maximalizujte svůj každodenní pohyb a užívejte si ho, pokud pohyb nenávidíte, nikdy nebudete vypadat podle svých představ. Musíte se tak naučit pohyb milovat, najít si sport či jakoukoliv pohybovou aktivitu, která Vás baví. Z dlouhodobého hlediska je tento bod úplně stejně důležitý, jako změna struktury vašeho jídelníčku. Pokud se Vám toto nedaří je velice pravděpodobné, že nikdy krásného břicha nedosáhnete.

3. Méně solte. Sůl zadržuje vodu v těle a Vy tak díky obsahu vody vypadáte ještě více tlustě, než možná doopravdy jste 🙂

4. Přestaňte pít slazené nápoje. O občanech USA, kteří jsou svojí obézností velmi známí, se říká, že jsou tlustí více z coly, než z hamburgerů. V ČR se těší velké oblíbenosti minerální vody a jsou prakticky všude k dostání, vůbec nic Vám tedy nebrání omezit velmi významný zdroj toho, co Vám ničí postavu. Pokud pijete kávu, tak s tím rozhodně nepřestávejte, ta skvěle pomáhá spalovat tuky, nahraďte ale v kávě nebo čaji obyčejný cukr Stévií Sladkou, rostlinou, která má naprosto úžasné vlastnosti a zdá se, že v nejbližších pár letech cukr skutečně dokáže téměř zcela nahradit. Informace o ní a kde ji sehnat najdete tady.

5. Nevymlouvejte se. Jenom Vy sami nejlépe víte, jestli jste pro dosažení cíle udělali všechno. Když jdete cvičit uvědomte si, že je jedno jak tvrdě cvičíte, kolik zrovna pálíte kalorií, nebo jak přitom vypadáte, pořád jste totiž mnohem dál než všichni ti lidé, kteří zůstali sedět na gauči. Nejtěžší část cvičení je vždycky ta, která mu předchází, jak už uděláte první krok, zvednete první činku, nebo poprvé šlápnete do pedálu, máte vyhráno. Pokud nebudete lhát sami sobě a hledat důvody proč něco nejde, budete sami překvapeni tím, jak se vaše postava bude měnit mnohem rychleji, než byste patrně čekali.

Ano, pouhých pět bodů, které Vám na vaší cestě za lepší postavou pomohou a zapamatujte si, že to děláte pro sebe. Ne kvůli okolí, nebo třeba partnerovi, to Vy se budete citít líp, zvýšíte si sebevědomí a budete zdravější. Toto pak pozitivně ovlivní i mnoho dalších oblastí vašeho života.

Cviky na břicho (4) zkracovačky (nesprávně sedy lehy, sed-lehy)

2

Většina příspěvků na tomto webu má v názvu nejúčinnější cviky na břicho, dnes tomu však tak není a to z jednoho velmi prostého důvody. Zkracovačky samozřejmě patří mezi cviky na břicho, rozhodně ale nemůžeme říct, že patří mezi cviky nejúčinnější. I přesto je to však pravděpodobně ten nejrozšířenější cvik. To je patrně způsobeno tím, že právě tento cvik na břicho se zdá na první pohled skutečně velmi jednoduchý, myslím, že to ale je jenom zdání. I u sedů lehů musíte dodržovat určitá pravidla, která si tady dnes vysvětlíme.
Zkracovačky jsou jedním z těch cviků, kde je skutečně velmi důležité, pokud se pro ně už rozhodnete, věnovat velkou pozornost správné technice. Pokud ji totiž nebudete dodržovat, velmi ohrožujete svoje záda.
Zkracovačky provádíme zásadně na rovné zemi, na měkké podložce, ideální je pro tyto cviky na břicho karimatka. Stejně jako u každého jiného cviku, i u sedů lehů není vůbec důležitý počet opakování, ale kvalita jednotlivých opakování.
Začneme s polohou rukou. Možná jste zvyklí mít ruce za hlavou a rukama si „pomáhat“, to je špatně. Rukama se můžete dotýkat hlavy, ale měly by být ve stejné úrovni a ne za hlavou, nesmíte hlavu rukama tahat, tím zbytečně namáháte krční páteř. Vždycky musíte pamatovat na to, že se jedná o cvičení na břicho a tak napětí musíte cítit samozřejmě právě v břišních svalech.
Je velmi důležité, opět jako u valné většiny cviků, se vyhnout rychlím pohybům, žádné cukání, Váš pohyb musí být pomalý a plynulý, soustředíte se jenom na napětí břišních svalů a provádění správné techniky. I dýchání je prováděno běžným způsobem, nadechujeme se tedy, když se pohybujeme směrem dolů a vydechujeme při pohybu nahoru. Lokty jsou ve stejné rovině, směřující od těla.
Nejčastější chybou při provádění sedů lehů je, že se zvedáte moc. Myslete na to, že cvičíte břicho, proto zatínáte břicho a zvedáte se jenom tolik, kolik je potřeba. Vaše bedra, tedy spodek zad se nezvedá, vaše hlava se nepředklání dopředu. Pohybuje se jenom horní část vašeho těla nad bedry a hlava je neustále vůči tělu ve stejné poloze.
Už jste si to zkusili? Pak jste asi poznali, že takovýto sed leh je mnohem obtížnější, ale také mnohem účinnější a šetrný k vašim zádům. Klidně si přečtěte tento článek několikrát, abyste si zapamatovali ty zásadní body, která je důležité dodržovat. Vaše záda Vám budou vděčná a vaše krásné břicho Vám bude dělat radost.

Velmi dobře je správné provádění sedů lehů vyobrazeno na tomto videu. Jedno video je v tomto případě lepší než tisíc slov.

Nejúčinnější cviky na břicho (3) – cvičení s posilovacím kolečkem

0

Cviky na břicho s posilovacím kolečkem jsou velmi účinné, ale víte vůbec, co je to posilovací kolečko? Většina z Vás to asi ví, ale jistě se najde i celá řada těch, kterým tento termín nic neřekne. Jistě to budou hlavně ty mladší ročníky. Posilovací kolečko nemá nic společného s kruhovým tréninkem, nebo něco podobného, jedná se o skutečný posilovací stroj, no spíše strojek. I když je posilovací kolečko poměrně malé, tak cviky na břicho, které s tímto kolečkem můžete provádět, jsou svým efektem skutečně velké. Proto si myslím, že je poměrně škoda, že posilovací kolečko je v dnešní době pro tolik lidí neznámým pojmem.
Cviky na břicho s posilovacím kolečkem Vás můžou skutečně katapultovat na mnohem vyšší úroveň, problém je ale v tom, že posilovací kolečko není vhodné pro začátečníky. Proto prosím, jestliže začínáte, raději ani nečtěte dál, nejspíše byste si spíš ublížili, než vybudovali dokonalé břicho. Pokud se tedy považujete za zkušeného cvičence, pak si posilovací kolečko jistě pořiďte, jeho účinností budete překvapeni. Moderní kolečka se navíc dají nasadit i na nohy a tak jsou možnosti cviků s tímto nástrojem oproti minulosti značně rozšířené.

Základní cvik na břicho s posilovacím kolečkem vypadá velmi jednoduše, ovšem pravda je zcela jiná. Ve skutečnosti jsou cviky na břicho s posilovacím kolečkem velmi obtížné. My se budeme věnovat jenom tomu základnímu, protože ty další už skutečně nezvládne téměř nikdo.
Pořídili jste si tedy posilovací kolečko, ale nevíte co s ním. Naučíme se tedy základní cvik na břicho s posilovacím kolečkem.
Najděte si v bytě nebo kdekoliv jinde kde cvičíte nějakou volnou plochu o délce aspoň dva metry s rovnou plochou, aby po ní kolečko mohlo bez problémů jezdit. Ideální je samozřejmě něco jako lino, plovoucí podlaha, parkety, nebo něco podobného, kde není koberec, i když i na tom se dá v některých případech docela dobře cvičit. Nyní si klekněte na něco měkkého a chytněte kolečko tak, že ho budete mít na úrovni ramen. Nyní začněte kolečkem pohybovat dopředu. Musíte poprvé tento pohyb provádět velmi pomalu a opatrně, nebo si můžete velice lehce rozbít obličej. Stane se to tak, že přeceníte své síly, kolečko se rozjede, vy ho nedokážete zastavit a protože máte natažené ruce, narazíte obličejem přímo do země a ještě si třeba vyrazíte zuby. Je skutečně jenom velice málo cviků na břicho, kdy se Vám může stát něco podobného.
Pokud vaše tělo všechno zvládá, můžete pomalu pokračovat dál až do bodu, když už skutečně cítíte, že to dál nezvládnete. Nyní přichází další těžká část, musíte zastavit kolečko a začít pohyb zpět. Při prvním cvičení jde hlavně o to si tento pohyb osvojit a naučit se jak ho správně provádět a vyvarovat se nejběžnějším chybám. Důležité je skutečně cvik provádět pomalu a opatrně, protože si velmi lehce můžete při rychlém pohybu něco natrhnout, nebo dokonce utrhnout. Při cvicích na břicho s kolečkem hlavně dbejte na to, abyste neprohýbali záda směrem dolů a to v žádné části cviku. Záda musí být vždy rovná, nebo lehce do oblouku směrem nahoru, směrem dolů, ale nikdy! Když ohýbáte záda svoje zdraví. Musíte při cvičení cítit hlavně a především břicho, i když se samozřejmě jedná o poměrně komplexní cvik, takže vám budou zabírat lehce také nohy, ramena, záda, především mezi lopatkami, cítit také budete určitě vaše svaly na rukou, především tricepsy nebo zápěstí.
Poslední rada je neprovádět ze začátku cvik v plném rozsahu, pokud už nemáte cvik dostatečně zvládnutý. Nejlepší je postupně rozsah pohybu prodlužovat, i při menším rozsahu si můžete být jistí, že břicho procvičíte tak kvalitně, jak možná ještě nikdy před tím.
Pro fajnšmekry už jenom dodám, že existuje ještě mnohem tvrdší verze tohoto cviku a to taková, že se ani koleny nedotýkáte země. Toto už patří mezi ty skutečně absolutně nejtvrdší cviky na břicho a radím Vám zkoušet to, jenom pokud máte základní verzi dokonale zvládnutou.
Vysvětlovat něco slovy je jedna věc, ale přece jenom, nejlépe tomuto cviku porozumíte, když se podíváte na video.

 

Nejúčinnější cviky na břicho (2) cvičení na nafukovacím balónu

0

Pro další velmi účinný cvik na břicho budete potřebovat cvičební balón. Pokud ho nemáte a máte doma trochu prostoru, určitě se vyplatí si tuto pomůcku pořídit, můžete s ním totiž procvičit mnohem více než pouze břicho.
s cviky na břicho jednou dosáhnete i takto plochého bříška
Naprostým základem při jakémkoliv cvičení s cvičebním balónem je udržování správné polohy. U cviků na břicho je to úplně stejné. V tomto případě si sedněte na balón a zaujměte takovou polohu, že bude balón pod vaší bederní částí zad, přesně jak můžete vidět na videu. V této poloze spočívá jedna z hlavních výhod cvičení na gymnastickém balónu. Můžete totiž provádět pohyb, který má větší rozsah, než kdybyste cvičili na zemi. Je to velmi jednoduché:

1. sedněte na míč a sjeďte z něj tak, že budete opření právě o bederní páteř.
2. Nohy se rozkročte na šířku vašeho těla a ohněte je do pravého úhlu v koleni.
3. Nyní se pomalu zakloňte do zadu, právě proto, že jste na balónu, můžete jít mnohem níže, než kdybyste cvičili na zemi. Při pohybu nahoru výdech, při pohybu dolů nádech.

Dávejte si pozor na to, abyste nezvedali vaše ramena, nebo aby se Vaše hlava pohybovala. Hlava je při tomto cviku ve stejné poloze jako tělo, není tedy ani zakloněná, ani vystrčená dopředu. Tento cvik na břicho je velmi jednoduchý a neměl by být problém ho provádět několikrát do týdne.

Nejúčinnější cviky na břicho (1) Air Bike

0

Vítám Vás u prvního dílu seriálu, který se bude věnovat pouze těm nejúčinnějším cvikům na břicho. Hledání nejúčinnějších cviků na břicho a jejich zkoušení je něco, co mě skutečně baví. Bohužel nemohu říct, že bych těch skutečně velmi účinných bylo nějaké velké množství. Proto si myslím, že tento seriál asi nebude mít nějak velké množství dílů. Jsem ale toho názoru, že to vlastně není důležité, na břišní svaly člověk nepotřebuje deset nebo víc různých cviků. Stačí najít několik těch nejúčinnějších cviků na břicho, které Vám budou vyhovovat a hlavně budou samozřejmě pro nejúčinnější pro Vás a budete schopni je často a rádi provádět. Myslím si totiž, že i velmi tvrdý a nepříjemný cvik může člověk provádět rád, když vidí, že je skutečně účinný.
cviky na břicho
Dnes se podíváme na jeden skutečně extrémně účinný cvik na břicho, který patří ve světě k těm nejoblíbenějším, i když ho u nás určitě každý nezná. Jmenuje se air bike a zapojíte při něm prakticky všechny břišní svaly, ale nejvíce ty boční.
1. Lehněte si na zem a ruce dejte za hlavu a spojte je tak, že propletete prsty.
2. Zvedněte vrchní část těla tak, aby se vaše ramena nedotýkala země.
3. Zvedněte pravou nohu tak, abyste měli nohu ohnutou v koleni v úhlu 90°.
4. Mírně zvedněte levou nohu, asi deset centimetrů od země, s palcem směřujícím přímo vpřed.
5. Nyní ještě více nadzdvihněte horní část vašeho těla a pootočte celou horní část těla tak, aby Váš levý loket směřoval k vašemu pravému kolenu. Nenatáčejte jenom ruku, musí se točit celá horní část vašeho těla, aby tento cvik fungoval.
6. Pokračujte v pohybu přesně tak, jak můžete vidět na videu.

 

Go to Top